منابع آب

اگر چه رودهای پر آب و دائمی زیادی در منطقه مران جریان ندارد امّا چشمه ها و قنات متعددی وجود دارد که منطقه مران را سیراب می نماید. 

چشمه ها:                                                                                       

١. چشمه شَخص (کانی شەخس): بر سر راه ورودی روستا و در دامنه کوه شیخ احمد قرار دارد که تقریبا مردم پائین روستا از آن استفاده می کنند.

٢. چشمه مِری (کانی میری): که در داخل درختان شمال روستا که به باغ بالای (سەری) مشهور است قراردارد آب این چشمه بسیار سرد و خنک می باشد بطوری که در گذشته که یخچال وجود نداشته مردم روستا هرگاه آب سرد نیاز داشتند، گلوی خود را با آب این چشمه خنک می کردند و از آب آن برای مشک خود نیز می بردند، قدمت آن نیز به قدمت تاسیس روستا می رسد.

٣. چشمه حوض (کانی حەوز): از چندین سال پیش مردم به صورت خودجوش آب چشمه را برای روستا لوله کشی کرده اند. مقداری به صورت یک چشمه در وسط روستا، که همیشه دو لوله آب از آن جریان دارد و مقداری دیگر به استخر، وضوخانه و سرویس بهداشتی مسجد روستا انتقال یافته است. ولی به علت کم شدن آب آن، مردم آب چشمه مشکَ شور را انتقال و با ترکیب آن با چشمه حوض موارد ذکر شده را زنده نگه داشته اند.

۴. چشمه مشکَ شور (کانی مشکەشور): در شمال روستا و در پای کوه شیخ احمد قرار دارد. این چشمه از اولین چشمه های مران و دارای آب فراوانی است. همان طور که گفته شد قسمتی به تاسیسات روستا انتقال داده شده است. در این چند ساله نیز دولت قسمتی دیگر از آن را برای آب شرب و برای خانه های مردم لوله کشی کرده است. لازم به ذکر است هنوز بخش قابل توجهی از آن برای درختان روستا باقی مانده است.

۵. چشمه کلکەجار (کانی کلکەجاڕ): این چشمه آب زیادی ندارد ولی در گذشته مورد استفاده روستا قرار گرفته است.

۶. چشمه رازان (کانی ڕازان): بر سر راه پیاده مران سفلیٰ و مران علیا در دامنه کوه و رود پایینی (چەم خواری) قرار گرفته است.

۷. چشمه بیمارستان (کانی بیمارستان): از کوه های شمال روستا سر چشمه می گیرد و اگر به سابقه آن نگاه کنیم می توان گفت از زمان احداث بیمارستان بوجود آمده است.

۸. چشمه رونینه (کانی ڕۆنینه): این چشمه نیز آب زیادی ندارد و بیشتر در گذشته مورد استفاده قرار گرفته است.

قنات ها:

۱.قنات میرزا محمدامین

۲.قنات عمو عبدالعلی (کاریز مامه ئەولی)

۳.قنات دایی ایاز (کاریز خالو هەیاس)

۴.قنات دایی شاه مراد (کاریز خالو شامراو)

۵.قنات عمومی روستا که آب را از دشت کانی گرمک به روستا می رساند

ولی متاسفانه در حال حاضر این قنات ها و کاریزها هیچ کدام فعال نیستند.

رودخانه ها:               

۱.چَم یا رود کلکەجار از روستای به همین نام شروع شده و از داخل روستا عبور میکند

۲.رود کانی کبود (چەم کانیی کەوو)

۳.رود علی آباد (چەم قوڕئاوا) که با رود کانی کبود در منطقه ای به نام ده کهنه یا مران شاه نظر(مکان قبلی روستا) به همدیگر می رسد و با یکی شدن و ادامه در داخل روستای مران با رود کلکه جار یکی می شود و عبور میکند.

ولی اکنون چون چند سالی است، که بارندگی کم شده آب آنها بیشتر فصلی است و آنها نیز در تابستان خشک می شود.

این کانی ها و منابع آبی که گفته شد همه در داخل و نزدیک روستا هستند. منابع آبِ کوه های مران بسیار بیشترند که انشالله در ادامه اضافه خواهد شد.


منبع: یاداشت های آقای "محمد نجاتی" (با ویرایش و اضافات من)
/ 2 نظر / 47 بازدید
علی کریمیان سنه

دستت درد نکنه.کارت خوبه اما در نشانی ها و نام ها ومحلات و شخصیتهای بزرگ مه رانی دقت بیشتری داشته باشید تا اطلاعات انطوری که هست به مخاطب منتقل شود.همکارت خواهیم بود.ممنون.

maranolia

از اظهار نظرتون واقعا ممنونم، و ممنون میشم انتقادات و پیشنهاداتون رو بدونم