فرش بافی

پیشینه

گفته می‌شود که ورود قالی و بافتن آن با جستجوگری یکی از ساکنان قدیمی روستا بنام کدخدا نصراله آغاز می‌شود. روزی از آن ایام کدخدا نصراله که انسان توانا و هنرمندی بوده گذرش به شهرستان تبریز می‌افتد مردمی را آنجا می‌بیند که مشغول بافتن قالی هستند از آنها می‌پرسد که شیوه بافتن و رنگ‌آمیزی آن چه طوری است بافندگان جواب سربالایی به او می‌دهند و اعلام می‌کنند که این کار سنگینی است و شما توانایی یادگیری آن را ندارید غافل از اینکه کدخدا نصراله بسیار توانا بوده و با یک دقت همه چیز را درک و فهم می‌کرده است. با اصرار ایشان آنها موافقت می‌کنند که این هنر و بافتن آنها را به او یاد بدهند ایشان مدتی را در تبریز مانده تا نحوه بافتن و چله گذاری و رنگ‌آمیزی آن را یاد بگیرد می گویند ایشان در مدت کمی آن را فرا می‌گیرد و آن هنر را به روستای مران می‌آورد اولین قالی را که سایز آنرا حدود 3/5×2/5 بوده با استفاده از رنگ طبیعی برای خواهرش فراهم می‌کند تا آنرا ببافد و بعد از اتمام بافت فرش آنرا به مسجد روستا هدیه می‌کند و از آن تاریخ به بعد به تدریج این هنر در روستا و در میان زنان و دختران رواج یافت البته تردد مردم به شهرستان تکاب در رونق دو چندان آن مؤثر بوده است. قالی مذکور در سالهای بعد از انقلاب در مسجد روستا مورد دستبرد قرار می‌گیرد البته شایان ذکر است کدخدا نصراله در هنرهای حجاری ، نجاری ، کتابت و غیره بسیار توانا بوده است.

 صنعت فرش بافی مران

مران علیا در عین اینکه از محصولات کشاورزی تا حدی بی نیاز است از محصولات صنعتی نیز بهرمند است مخصوصاً قالی و قالیچه های نفیس مران محبوبیت خاصی در بازارهای فرش ایران دارد و از حیث رنگ ، مرغوبیت ، طرز بافت و نقشه در درجه اول واقع است گاهی قالیچه های ظریفی توسط زنان و دختران مران بافته می شوند که می توان آن را بعنوان نماد هر سرزمینی آویزان کرد. البته یادآوری این نکته ضروری است که نقشه ها و رنگ های بکار رفته در فرش مران کاملاً الهام گرفته از سایر نقاط کشور می باشد مثل منطقه تکاب ، افشار(هه وشار) ، بیجار ، تبریز ، سقز ، بوکان و اصفهان می باشد و نقشه های و مصالح آن از تکاب و سقز بیشتر به این روستا وارد می شود. پس اگر بخواهیم اطلاعاتی در مورد رنگ های گیاهی بکار رفته در قالی های مران را کسب کنیم باید بیشتر آن را در شهر تکاب جستجو کنیم شاید یکی از علل گسترش فرش در روستا را بخاطر دامدار بودن مردم روستا دانست که بعد از پشم چینی پشم را به نخ تبدیل می کردند و برای رنگ کردن آنرا به تکاب می بردند که در آنجا رنگرزها معروفی بودند که از جمله آنها می توان استاد فرمان ریتمور اشاره کرد که با رنگ گیاهی آنها را رنگ آمیزی می کرد.

نقشه ها و حاشیه ها

1. نقشه مران نتیجه هنر دست زنان و دختران هنرمند این روستا است در بازار بنام روستا شهرت دارد.  

2. نقشه شکارگاه و شکار الهام گرفته از نقشه های بود که توسط نقشه کشان تکاب ترسیم می شد.

3. نقشه ماهی درهم از نقشه های قدیمی بحساب می آمد که اگر به دقت بافته می شد ارزش فراوانی داشت.

4. نقشه گل فرنگ این نقشه بصورت تجمعی از گل سرخ ، سرمه ای و رنگ های مختلف بود که بیشتر در قالب بزرگ بافته می شد این نقشه در روستا همپای تکاب بافته می شد.

5. حاشیه گلی بوده است که طرفداران بسیاری را در بازار داشت ناشی از سلیقه دختران روستا بود.

6. نقشه اصفهان که در سالهای اخیر در روستا رواج یافته است

7. نقشه های شاه عباسی

8. ساده ماهی متن آن ساده ماهی ، ترنج و داخل آن نیز حوض ماهی بوده است.

اندازه ها

در مران به تناسب بضاعت و نیروی کار اندازه فرش ها در خانواده فرق می کرد بطوریکه خانوارهای که نیروی کار زیادی داشتند فرش بزرگتری را می بافتند و خانوارهای که نیروی کار کمی داشتند از فرش ها در اندازه کوچک استفاده می کردند.

1) پشتی ها در اندازه های مختلفی چون 80×60 - 85×70 - 90×80 - 100×80 سانتی متر بافته می شد که نوع مرغوب آن بر اساس نظر مشتری و خریدار بوده است.

2) قالیچه ها که اندازه های مانند کنارها از طول 4 تا 6 متر با عرض 80 تا 90 سانتی متری مشتریان فراوانی داشت و یا 1/5×1/70 - 2×2 می باشد.

3) قالی ها که اندازه آنها 3/5×2/5 - 4×3 متر می باشد.

/ 0 نظر / 41 بازدید