درگذشت دکتر عادل کریمیان

دکتر عادل کریمیان دانشجوی ممتاز دوره دکترای مهندسی برق دانشگاه U.C.F فلوریدا واقع در ایالات متحده امریکا به علت سکته قلبی دار فانی را وداع گفت؛ این خبری بود که تمام مردم کرد را شوکه کرد.


می‌گویند رسم ما، غم‌پرستی است که برای درگذشتگان مدیحه‌های پرشور بنویسیم. اما حتما هستند درگذشتگانی شایسته این مدایح، که به این رسم‌ها دامن زده‌اند. به باور ما که شانس آشنایی با دکتر عادل را داشتیم، او یکی از این معدودها بود. به خاطر مدال‌های علمی و نبوغش در ریاضیات و به خاطر درستی‌اش در دوستی، که حسرت یک کینه از او را به دلمان گذاشت.

مثل غالب دانشجوهای نخبه نبود که به قصد رفتن و مهاجرت آمده باشد. بعد از تحصیل، مدتی در طرح گازرسانی وزارت نفت وارد شد و همکارانش به‌عنوان مغز گروه می‌شناختندش. اسم و مشخصات تک‌تک روستاهای پروژه را از بر بود، به همان خوبی که نفر به نفر بازیکنان برزیل را در ادوار جام جهانی به نام می‌شناخت. بعدتر به موسسه شهروندان رفت و با تعطیلی موسسه، به شغل‌های گاه‌به‌گاه و پاره‌وقت و نوشتن‌های مطبوعاتی رو آورد. تا به صرافت این بیفتد که زندگی‌اش را چند هزار کیلومتر آن‌ طرفتر پی بگیرد. در یکی از این شهرهای همواره غریبه که حالا هر کدامشان برای ما یادآور دوستی از دست‌رفته‌اند.

دقیقا سال گذشته بود که دکتر عادل در صفحه اش برای مریم میرزاخانی نوشت: مریم میرزاخانی هم مثل گالوا و ریمان و رامانوجان، در لیست ریاضیدانان جوانمرگ قرار گرفت و با دستاوردهای بسیارش در یادها خواهد ماند.

شاید آن روز که می نوشت،فکرش را نمی کرد که دقیقا یکسال بعد در همان روز خود نیز همانند مریم میرزاخانی در غربت و در دل آمریکا آسمانی شود.


مرحوم دکتر عادل کریمیان ۳۰ ساله و اصالتا اهل روستای مران علیا (خانواده وی هم اکنون ساکن سنندج هستند)، سال ۸۷ توانست در آزمون سراسری رتبه ۷ در گروه ریاضی و فنی را کسب نماید و پس از آن دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد را در دانشگاه صنعتی شریف طی کرد. وی سرانجام در شهریور سال ۹۶ توانست با دریافت بورسیەی دانشگاه اورلاندو به همراه همسر خود عازم آمریکا شود. تا پس از فارغ التحصیلی جهت خدمت به مردم، به وطنش بازگردد. یکسال از ادامه تحصیل و حضور دکتر عادل در آمریکا نگذشته بود که در روز شنبه ٢٣ تیرماه ۹۷ خبر درگذشت وی بر اثر ایست قلبی به خانواده اش اعلام شد. با رفتن دکتر شوک عجیبی نه تنها بر افرادی که او را می شناختند بلکه تمامی مردم کرد و کسانی که نخبه ها را دوست می دارند، وارد کرد.
این ضایعه دردناک را به ملت کرد، جامعه دانشگاهی، خانواده دکتر عادل و هر آن کس که با شنیدن این خبر اندوەگین شد. تسلیت می گویم

آزاد کریمیان

/ 0 نظر / 188 بازدید