پوشش گیاهی

در منطقه مران به خاطر شرایط خاص آب و هوا، جنس خاک، میزان بارش و شکل مناظر، پوشش گیاهی متنوعی به چشم می خورد و از جهت رمز رویش گیاهان در این منطقه بصورت منفرد گسترش یافته یا شبیه اجتماعات زنبور و مورچه در یک ناحیه یعنی اجتماع گیاهی ویژه ای دارند. با در نظر گرفتن ارتفاع زمین و جهت امتداد کوه ها و اختلاف آب و هوا طبقه بندی می کنیم. ۱. درختان ۲. گیاهان

درختان در این منطقه بیشتر در شمال و جنوب روستا قرار گرفته و تنوع آن از نظر جنس بیشتر چنار و بید می باشند که غیر مثمر است و توسط خود مردم روستا کاشته شدەاند. درختان شمال روستا بیشتر نقش یک سیل بند را برای روستا ایفا می کنند.

کم بودن دورەی گرما در طول سال و نبود راه ارتباطی مناسب باعث شده مردم تمایلی چندانی به درختان مثمر، باغات، جالیزها و... نشان ندهند. البته همیشه استثناءهای وجود دارند. افرادی مانند آقایان میرزا حسین شریفی و جلیل لطفی مشغول کشت آبی هستند که به دلایل ذکر شده متاسفانه کشت آبی این عزیزان جواب مطلوبی نداده است.

گیاهان از نظر شرایط پرورش به چند بخش تقسیم می شوند:

۱. گیاهان پرورشی مانند گندم، جو، نخود، یونجه و ... که توسط کشاورزان روستا کاشته می شوند و در بخش کشاورزی درباره آن صحبت خواهیم کرد.

۲. گیاهان آبزی مانند نی (زەل) و جلبرگی که در چمنزارهای روستا می رویند که ارتفاع نی، گاه تا ١/٥ متر می رسد.

٣. گیاهان مرتعی

گیاهان مرتعی را می توان از نظر شکل و سیما به سه دسته تقسیم نمود. 

١. گیاهان گندمی یا گندومگون ها می توان به طوسی، گاورمه، کیوار و ... اشاره کرد که در اکثر مراتع روستا دیده می شوند. در بعضی مواقع مردم روستا از کیوار آدامس نیز تهیه می نمایند.

۲. گیاهان نخودی می توان به گَوَن (گەوەن) اشاره کرد. یک گیاه کیترایی است که خاصیت داروئی دارد و به وفور وجود دارد. در گذشته کاربرد سوخت برای خانوارها داشته است.

۳. گیاهان چتری می توان به تپله موسایی اشاره کرد که در واقع در روستا به فراوانی موجود است. 

گیاهان خوراکی:

در منطقه مران گیاهان خوراکی فراوانی وجود دارد که مردم را در فصل بهار به کوه و دشت می کشاند و بعضی از آنها نیز خاصیت طبی هم دارند. در اغلب کوه های و دشت های مران، قارچ بیشترین سهم را دارد و از گیاهان دیگری می توان به بابونه، شیرین بیان، ختمی، گل گاو زبان، مَینی، سره مرزه، پیاز و سیرکوهی، چیچک، پونه، قازیاغی، شنگ، گل آتا، گوشته برخیله، گیاه سالمه، کنیوال و ... وجود دارند. البته خود مردم روستا بر این باورند که پوشش گیاهی روستا نسبت به گذشته خیلی ضعیف شده است. که میتوان از علل آن به چرای بیش از حد دام ها و تغییرات آب و هوا اشاره کرد.


منبع: یاداشت های آقای "محمد نجاتی" (با ویرایش و اضافات من)
/ 4 نظر / 149 بازدید
هادی مجیدی

سلام با تشکر از سایت جالب شما امیدوارم در راه نیت خیر خواهانه شما در معرفی روستا خود موفق باشی اگر وقت کردید از سایت ما هم دیدن کنید هادی مجیدی دیواندره

فرید

سلام از دیدن این سایت بسیار خوش حالم شدم امیدوارم دراین کار موفق باشی مطالب خوب ومفید در مورد روستایمان راگرداوری نموده اید توفیق وسربلندی شما را از خداوندمنان خوستارم

maranolia

ممنونم هادی جان لطف کردی، چشم حتما

maranolia

ممنونم فرید جان وظیفه است