صنایع روستا

فعالیت صنعتی مران با توجه به شرایط اقلیمی و مکانی گسترس یافته است و بیشتر شامل صنایع ابتدایی و خانگی می باشد. مشخصات عمده اینگونه از فعالیت ها این است که مواد اولیه آن در منطقه وجود دارد و خانواده متناسب با نیاز خود آن را تغییر داده و اسباب اثاثیه مورد نیاز خود را تأمین می کنند که گروهی از آنها توسط مردان و گروهی دیگر توسط زنان روستا انجام می گیرد.

از جمله صنایع دستی که توسط زنان انجام می گرفت و یا می گیرد می توان به بافت گلیم، جاجیم، فرش، دستکش، شال گردن، کیسه حمام، ادوات چارپایان و غیره اشاره کرد. کار با گِل نیز برای ساختن ظروفی مانند کوزه بوده است.

و از جمله صنایعی که مردان انجام می دادند عبارتند از: سنگ تراشی (که چهره معروف آن کدخدا نصرالله بود و کارهای شامل تراشدن سنگ قبر، لولای سنگی درها و غیره انجام می داد)، خشت خام مورد دیگری از این صنایع است (درست کردن انواع خشت خام برای ساختن دیوار و غیره)


این موارد ذکر شده بخشی از صنایع خانگی مران هستند


منبع: یاداشت های آقای "محمد نجاتی"
/ 2 نظر / 64 بازدید
عرفان

باعرض سلام خسته نباشی خدمت شما وبقیه همکارانتان که شما رادرنوشتن این وبلاگ کمک کردن واقعا خوش حال شدم که این وبلاگ راطراحی کردین من عرفان دست موزه از روستای زکی بگ علیا هسثم اگه امکان داره اطلاعات زیاد تری درمورد منطقه اوباتو در وبلاگ بگذارید

maranolia

سلام عرفان جان، ممنونم لطف داری، خوشحال شدم بهم سر زدی چشم حتما